Jeśli pragniecie poznać historię Zgromadzenia Księży Misjonarzy i pogłębić swoją wiedzę o misjach serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Muzeum Historyczno-Misyjnego w Krakowie na Stradomiu.
Celem wystawy jest przedstawienie życia i działalności wybitnych Misjonarzy.
B
Biblioteczne
Wystawy
Na wystawie zostały zaprezentowane cenne woluminy ze zbioru starodruków biblioteki która zawiera głównie dzieła o charakterze religijnym.
W
Wincentyńskie
Wystawy
Na wystawie zaprezentowane zostały następujące zagadnienia: ewangelizacja, formacja duchowieństwa…
Wystawy biblioteczne
Biblia w obrazach
Celem tej wystawy było zaprezentowanie zbiorów biblijnych. Można na niej było obejrzeć m.in. unikatowe biblie łacińskie:
Biblia Sacra z 1260 r., Biblia Sacra z 1480 r., oraz najstarsze wydania Pisma Świętego w języku polskim: Biblię Leopolity z 1561 r, Biblię Brzeską z 1563 r., Biblię Wujka z 1599 r. i Biblię Gdańską z 1623 r. Głównym motywem łączącym woluminy pokazane na wystawie były drzeworyty i miedzioryty umieszczone różnych wydaniach Pisma Świętego.
Księgozbiór jest bardzo zróżnicowany pod względem formy. Związane jest to z długotrwałym kształtowaniem się i pochodzeniem woluminów z różnych kolekcji. Szczególne formy biblioteczne stanowią klocki.
Klocek introligatorski, inaczej druki współoprawne, to dwa lub więcej dzieł, których każdy stanowi jednostkę katalogową, połączonych mechanicznie wspólną oprawą. Drugie i następne dzieła klocka noszą nazwę adligatów. Połączenie wspólną oprawą wynikało z oszczędności materiałów – dawna książka była dobrem luksusowym.
Druki ulotne i okolicznościowe mają długą historię, a także precedensy w postaci odręcznych zapisów na różnorodnym materiale. Poprzednikami takich druków były antyczna ostraka i średniowieczne teksty rozmaitej treści oraz przeznaczenia, utrwalane na luźnych kartach pergaminowych i papierowych, a także obrazki o tematyce religijnej i świeckiej odbijane z płyt drzeworytowych. Z drukami ulotnymi łączy je zawartość i funkcja, dzieli technika zapisu, wielkość nakładu i – w konsekwencji – zasięg oddziaływania.
Termin „katechizm” pojawił się po raz pierwszy najprawdopodobniej we Francji w 1327 roku. W roku 1357 arcybiskup Yorku John Thoresby użył tego terminu na określenie książki zawierającej syntetyczny i całościowy wykład nauki chrześcijańskiej. W znacznym stopniu do spopularyzowania tego terminu przyczynił się również Marcin Luter.
Na wystawie prezentujemy cenne woluminy ze zbioru starodruków biblioteki stradomskiej. Zbiór liczący ok. 15 tysięcy starodruków zawiera głównie dzieła o charakterze religijnym, w tym szereg unikatowych wydań biblii, ksiąg liturgicznych, mszałów, antyfonarzy, ewangeliarzy. Znajdziemy tam również dzieła z dziedziny medycyny, geografii, botaniki, sztuki, literatury, historii, filozofii. Biblioteka posiada bogatą kolekcję druków ulotnych z XVIII wieku.
Celem kolejnej wystawy w Muzeum Historyczno-Misyjnym Księży Misjonarzy w Krakowie jest prezentacja cennych książek z tzw. księgozbioru kleparskiego będącego częścią zbioru starodruków biblioteki Stradomskiej prowadzonej przez misjonarzy. Wystawa ta jest II częścią wieloletniego projektu przygotowanego przez bibliotekę, którego zadaniem jest ochrona i konserwacja zabytkowego księgozbioru biblioteki Stradomskiej.
Celem kolejnej wystawy w Muzeum Historyczno-Misyjnym Księży Misjonarzy w Krakowie jest prezentacja cennych książek z księgozbioru biblioteki stradomskiej prowadzonej przez misjonarzy. Ludolf z Saksonii (ok. 1295-1377), zakonnik, pisarz religijny. Przez ponad 26 lat związany z dominikanami. W 1340 przeniósł się do kartuzów. Pełniąc tam m.in. funkcję przełożonego w klasztorze w Strassburgu. Pozostawił po sobie wiele
znakomitych dzieł, z których najwybitniejszym było „Vita Christi”.
Wystawa ta była częścią wieloletniego projektu, przygotowanego przez bibliotekę, którego zadaniem jest ochrona i konserwacja zabytkowego księgozbioru. W 2008 roku objęto konserwacją zachowawczą 139 woluminów z księgozbioru stradomskiego i kleparskiego. Prace przeprowadziły konserwatorki dzieł sztuki: Katarzyna Wawrzyniak-Łukaszewicz, Agnieszka Ciesielska i Marta Winiarczyk. Dwa klocki drukarskie (różne dzieła połączone wspólną oprawą) zostały poddane konserwacji pełnej. Obydwa woluminy są unikatami. Pierwszy klocek zawiera 8 książek. Są to inkunabuły (druki do 1500 r.) i postinkunabuły (druki po 1500 r.).
Świetną okazją do zapoznania się z tą mało znaną dziedziną historii kultury i rzemiosła artystycznego będzie wystawa organizowana przez Bibliotekę Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Kolekcja cennych opraw eksponowana we wnętrzach Muzeum Historycznego Księży Misjonarzy jest wyjątkowym wydarzeniem na tle wystaw prezentujących stare druki – jej tematem będzie bowiem nie dorobek drukarzy, ale zdecydowanie mniej znany, a co najmniej równie interesujący dorobek introligatorów.
Tym razem Biblioteka Księży Misjonarzy prezentuje najcenniejsze i najciekawsze znaki własnościowe odkryte na drukach od XV do XIX w. Niewątpliwie największą atrakcją są dwie, zidentyfikowane kilka lat temu książki, wchodzące niegdyś w skład najsłynniejszej polskiej biblioteki królewskiej – szesnastowiecznej książnicy Zygmunta Augusta. Oprócz nich obejrzeć można część kolekcji superekslibrisów szlacheckich i biskupich, właścicieli takich jak: Jan Podoski, Mikołaj Ignacy Wyżycki czy Przecław Mojecki.