Misterium liturgii i Misterium codzienności

Dwie wystawy, jedno miejsce. „Misterium liturgii” to zbiór eksponatów ukazujących historię, tradycję i działalność Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Naczynia, szaty liturgiczne i księgi nie tylko zachwycają wartością artystyczną, ale również wprowadzają w tajemnice liturgii.
Ekspozycja staje się okazją do wejścia do świata wspólnoty wiary.

Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy 1910-2010

Tradycja nauczania duchownych w domu stradomskim sięga XVIII w. Bp Konstanty Szaniawski otworzył w nim seminarium w 1732 r. W 1801 r. władze austriackie zamknęły seminarium zamkowe i akademickie, a kleryków umieszczono w seminarium stradomskim. W 1901 r. kard. Jan Puzyna zdecydował o przeniesieniu seminarium diecezjalnego mieszczącego się w budynkach misjonarskich do nowego gmachu przy ul. Podzamcze.

Nauka umierania chrześcijańskiego

Temat śmierci i umierania jest tak stary jak historia najstarszych pochówków człowieka. Wiadomo bowiem, że odkąd człowiek zaczął grzebać swych zmarłych możemy mówić o swego rodzaju nauce i sztuce oraz obrzędach związanych ze zmarłymi. O tamtych starożytnych czasach na naszej wystawie przypominać nam będzie między innymi niewielkich rozmiarów „popielica grzebalna” pochodząca z wykopalisk prowadzonych przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie” w Brzeźnicy na cmentarzysku kurhanowym.

Liturgia wczoraj i dziś

Wystawa ma celu ukazanie zbiorów liturgicznych zgromadzonych na przestrzeni wieków przez misjonarzy posługujących w kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Składa się ona z trzech części. W pierwszej części prezentowane będą szaty liturgiczne – ornaty wraz ze stułą i manipularzem. Wśród nich na uwagę zasługuje jedwabny ornat czerowny z XVI w. pochodzący z Włoch lub z Hiszpanii, z owocem granatu jako głównym motywem.

Skarby Kościoła Stradomskiego

Kamień węgielny pod budowę kościoła Księży Misjonarzy p. w. Nawrócenia św. Pawła Apostoła na Stradomiu położono w 1693 roku. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1719-28, w/g projektu Kacpra Bażanki, między innymi z fundacji Michała Szembeka, bpa sufragana krakowskiego i ks. Porębskiego, proboszcza kaplicy Zygmuntowskiej. W roku 1732 był konsekrowany przez bpa Michała Kunickiego, sufragana krakowskiego.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności oraz Politykę Cookies.
Translate »