Kamień węgielny pod budowę kościoła Księży Misjonarzy p. w. Nawrócenia św. Pawła Apostoła na Stradomiu położono w 1693 roku. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1719-28, w/g projektu Kacpra Bażanki, między innymi z fundacji Michała Szembeka, bpa sufragana krakowskiego i ks. Porębskiego, proboszcza kaplicy Zygmuntowskiej. W roku 1732 był konsekrowany przez bpa Michała Kunickiego, sufragana krakowskiego.

Wystawa ma celu ukazanie zbiorów zgromadzonych na przestrzeni wieków przez misjonarzy posługujących w tej świątyni. Wystawa składa się z trzech części.

W pierwszej części prezentowane są szaty liturgiczne – głównie komplety tzn. ornat rzymski wraz ze stułą, manipularzem, welum i bursą w trzech kolorach: białym, czerwonym i różowym. Wśród nich na uwagę zasługuje jedwabny ornat czerwony z XVI w. pochodzący z Włoch lub z Hiszpanii, z owocem granatu jako głównym motywem. Równie ważnym jest też ornat z adamaszku (1620-1640), ze złotym wzorem floralnym i elementami animalistycznymi, obszyty złotym galonem.

W następnej części umieszczone zostały paramenty liturgiczne. Do ważnych eksponatów z tej grupy zaliczyć możemy następujące: 

Kielich w stylu renesansowym z I poł. XVII w. z symbolami męki Chrystusa; kielich w stylu regencji z ok. 1726 r. z przedstawieniami świętych jezuickich przeznaczony dla Arcybractwa Konania Pana Jezusa; kielich z XIX w. bogato zdobiony aplikacjami z kamieni.

W tej części prezentowane są również puszki na komunikanty m.in. puszka z pokrywą zwieńczoną koroną w stylu neobarowym z 1835 r. autorstwa M. Dietricha jak również montrancje m.in. monstrancja w stylu barokowo-klasycystycznym z ok.1806 r.

W ostatniej można obejrzeć księgi liturgiczne. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. graduał sporządzony specjalnie do użytku misjonarzy w tutejszej świątyni. Uzupełnieniem wystawy będą obrazy o tematyce eucharystycznej i plany kościoła.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności oraz Politykę Cookies.
Translate »