Archiwalne

100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci ks. prof. Aleksandra Usowicza CM

W jego dorobku naukowym znajduje się ponad pięćdziesiąt powielanych skryptów akademickich. Bibliografia prac naukowych obejmuje około stu publikacji z zakresu filozofii, psychologii, teorii wychowania oraz teologii. Jest autorem wielu recenzji na stopnie i tytuły naukowe, m.in. rozprawy habilitacyjnej Ks. Dra Karola Wojtyły (1953). W 1997 r., z okazji 60-lecia pracy naukowo-dydaktycznej, Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie uhonorowała Ks. Prof. A. Usowicza medalem “Bene Merenti”.

Historyk – Redaktor – Wydawca, 60-lecie „Naszej Przeszłości“ (1946-2006)

Celem wystawy jest przedstawienie życia i działalności wybitnego historyka ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, założyciela i wieloletniego redaktora ukazującego się do dziś periodyku naukowego „Nasza Przeszłość. Studia z dziejów Kościoła
i kultury katolickiej w Polsce”.

Na wystawie zostaną pokazane pamiątki związane z ks. prof. Alfonsem Schletzem CM, wybrane publikacje z bogatego dorobku naukowego. Ważnym wątkiem wystawy będzie prezentacja działalności wydawnictwa „Nasza Przeszłość”.

Moneta – medal – pieczęć. Ze zbiorów numizmatyczno-sfragistycznych Archiwum

W pierwszym dziale zaprezentowane zostaną pieczęcie i tłoki używane przez Zgromadzenie Misji. Założyciel w każdym liście wysyłanym do współbraci czy innych osób stawiał pieczęć, na której widniała postać Chrystusa, a wokół niej umieszczony był napis SUPERIOR GENERALIS CONGREGATIONIS MISSIONIS.

Analogicznych pieczęci używali inni misjonarze pełniący ważne funkcje w zgromadzeniu. Do najważniejszych należały dwie pieczęcie: Przełożonego Prowincji czyli Wizytatora i Przełożonego Domu czyli Superiora.

Podróż dookoła świata. Wystawa filatelistyczna ze zbiorów ks. Wacława Knapika CM

Znaczki prezentowane podczas wystawy mają za zadanie przybliżyć choć w małej mierze ogromne zainteresowania ks. Knapika. W ciągu długiego życia uzbierał bogatą kolekcję obrazków, które łączyły i łączą rzesze hobbystów.

Pracując przez wiele lat we Francji właśnie z tego kraju uzbierał najwięcej znaczków. Interesowały go również inne kraje Europy Zachodniej jak Afryki czy Ameryki Północnej. Osobne miejsce poświęcał swojej ojczyźnie.

Na wystawie pokazano albumy ze znaczkami z następujących krajów: Algieru, Czech i Moraw, Francji, Hiszpanii, Holandii, Maroka, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Północnej, Watykanu i Włoch.

70 lat Naszej Przeszłości

Zapraszamy na wystawę w Muzeum Historyczno-Misyjnym Księży Misjonarzy w Krakowie „Szanując przeszłość budujemy przyszłość. 70 lat „Naszej Przeszłości” (1946-2016)”. Wystawa będzie czynna w dniach 23.10 – 4.12.2016 r. W poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14.00 – 17.00. W niedzielę w godz. 15.00 do 17.00. Głównym zadaniem zorganizowanej wystawy jest przybliżenie tematyki artykułów publikowanych w latach 1946 – 2016 na łamach periodyku naukowego „Nasza Przeszłość. Studia z dziejów Kościoła i kultury katolickiej w Polsce”. 

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności oraz Politykę Cookies.
Translate »