Na wystawie prezentujemy cenne woluminy ze zbioru starodruków biblioteki Stradomskiej.

Zbiór liczący ok. 15 tysięcy starodruków zawiera głównie dzieła o charakterze religijnym, w tym szereg unikatowych wydań biblii, ksiąg liturgicznych, mszałów, antyfonarzy, ewangeliarzy. Znajdziemy tam również dzieła z dziedziny medycyny, geografii, botaniki, sztuki, literatury, historii, filozofii. Biblioteka posiada bogatą kolekcję druków ulotnych z XVIII wieku.

Obecna wystawa jest częścią wieloletniego projektu przygotowanego przez bibliotekę, którego zadaniem jest ochrona i konserwacja zabytkowego księgozbioru.

Na wystawie prezentowane są wybrane woluminy, które poddano konserwacji zachowawczej w roku 2005. Została ona wykonana przez Toruńskie Stowarzyszenie Ratowania Książek i Archiwaliów po Powodzi “Pro libris”. 

Spośród 300 woluminów poddanych konserwacji na miejscu w bibliotece 25% wymaga jak najszybszej dalszej konserwacji w pracowni.

Związane jest to z degradacją mikrobiologiczną papieru i zniszczeniem szycia grożącego rozproszeniem woluminów. Wiele z nich to jedne z najstarszych i najcenniejszych w zbiorze. 35% woluminów wymagających pełnej konserwacji, ale zabezpieczonych w ramach konserwacji zachowawczej zaliczono do grupy drugiej.

W grupie trzeciej (35%) znalazły się obiekty o niewielkim stopniu zniszczeń. Przeprowadzona konserwacja zapobiegawcza zabezpieczyła te woluminy na czas dłuższego przechowywania. Natomiast obiekty nie wymagające w obecnym stanie dalszych zabiegów konserwatorskich przydzielono do grupy czwartej.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności oraz Politykę Cookies.
Translate »