Wśród naukowców, ale również antykwariuszy i kolekcjonerów książki w Polsce, rośnie zainteresowanie historią dawnego introligatorstwa. Świetną okazją do zapoznania się z tą mało znaną dziedziną historii kultury i rzemiosła artystycznego będzie wystawa organizowana przez Bibliotekę Zgromadzenia Księży Misjonarzy.
Kolekcja cennych opraw eksponowana we wnętrzach Muzeum Historycznego Księży Misjonarzy jest wyjątkowym wydarzeniem na tle wystaw prezentujących stare druki – jej tematem będzie bowiem nie dorobek drukarzy, ale zdecydowanie mniej znany, a co najmniej równie interesujący dorobek introligatorów – zrzeszonych w cechach, rzemieślników często anonimowych, których osoby pozostają ukryte za dziełem, ocalałym z zawieruch historii.
Atutem wystawy będzie bez wątpienia jej aspekt edukacyjny – zwiedzający będzie miał okazję zapoznać się z narzędziami używanymi przez rękodzielników oprawiających książki, dowiedzieć się, z jakie były kolejne etapy powstawania oprawy oraz poznać techniki dekoracyjne.
Zadaniem ekspozycji będzie ukazanie różnorodności wytworów polskiego introligatorstwa na przestrzeni XV-XVIII w., przemiany stylistyczne oraz zmiany w zakresie rozwiązań technicznych.