Tradycja prowadzenia przez Księży Misjonarzy misji zagranicznych wśród pogan sięga czasów św. Wincentego a Paulo. Jeszcze za jego życia pierwsi misjonarze francuscy udali się do Tunisu w roku 1643 i na Madagaskar w roku 1648. Na przełomie XVII/XVIII w. włączyli się w ewangelizowanie Chin. Pierwszym duchowym synem św. Wincentego, który dotarł do Chin w 1697 r. był ks. Ludwik Appiani. Później misja ta kontynuowana była głównie przez misjonarzy francuskich. W okresie międzywojennym w dzieło ewangelizacji Chin włączyła się Polska Prowincja Zgromadzenia Misji. W latach 1929-1948 pracowało tam łącznie 40 misjonarzy.

Po drugiej wojnie światowej polscy misjonarze włączyli w dzieło misji zagranicznych na kontynencie afrykańskim. W roku 1970 pojechali na Madagaskar, a w roku 1976 udali się do Zairu (obecnie Kongo).  W obydwu krajach łącznie pracowało ponad 40 kapłanów z Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji. Obie misje są kontynuowane do dziś, choć wielu misjonarzy stamtąd już powróciło. Część z nich włączyło się w pracę duszpasterską w zachodniej Europie, niektórzy pojechali do kolejnych krajów misyjnych jak np. na Haiti, do Boliwii czy Wyspy Bahama.

Głównym zadaniem wystawy jest przybliżenie tajemniczego świata misji poprzez różne pamiątki przywiezione przez misjonarzy.

W pierwszej części można obejrzeć przedmioty związane z posługą duszpasterską pełnioną przez misjonarzy m.in. ornat, mszały czy też paramenty liturgiczne. W tej części możemy spotkać przedmioty kultowe używane przez Afrykańczyków przed przyjęciem chrześcijaństwa m. in. różnego rodzaju maski.

W następnym dziale zgromadzono używane przez mężczyzn narzędzia pracy jak również broń, a wśród nich włócznie i strzały. W tym dziale można oprócz wspomnianych przedmiotów spotkać też figurki mężczyzn wykonujących jakąś pracę czy udających się na polowanie.

Kolejna część ekspozycji prezentuje ozdoby afrykańskich kobiet takie jak: naszyjniki, wisiorki i bransolety. W tej części można też spotkać pieniądze, których używano przy wydaniu kobiety za mąż.

W następnym dziale umieszczone zostały różne przedmioty codziennego użytku. Uwagę wszystkich z pewnością zwrócą nietypowe instrumenty muzyczne. Całość ekspozycji uzupełniają obrazy sporządzone według zasad koptyjskich.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności oraz Politykę Cookies.
Translate »