Pierwsze eksponaty do przyszłego muzeum zaczęto gromadzić pod koniec lat dwudziestych XX wieku, kiedy księża z polskiej prowincji Zgromadzenia Misji udali się na misje do Chin. W latach 1929-1948 wzięło w niej udział ok. 40 członków zgromadzenia. Pracowali oni w dwóch wielkich prowincjach: Shuntefhu i Wenchow. Praktycznie od początku misjonarze przekazywali do Polski różne eksponaty, aby w ten sposób przybliżyć kulturę i religię tego pięknego kraju. Z licznych eksponatów w latach 30-tych udało się stworzyć muzeum misyjne i tak funkcjonowało ono do wybuchu II wojny światowej.
Po II wojnie światowej muzeum ze względu na brak odpowiedniego miejsca było zamknięte. Na nowo swoje podwoje otwarło dopiero w roku 1995 po przeprowadzeniu biblioteki do nowego miejsca. Umieszczono w nim nie tylko eksponaty misyjne, ale również zabytki z naszego misjonarskiego domu.
Jeśli pragniecie poznać historię Zgromadzenia Księży Misjonarzy i pogłębić swoją wiedzę o misjach serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Muzeum Historyczno-Misyjnego w Krakowie na Stradomiu.