Druki ulotne, klocki, konwoluty

Druki ulotne, klocki, konwoluty. Konserwacja inkunabułów i starodruków z Biblioteki Księży Misjonarzy wystawa druki ulotne

Księgozbiór jest bardzo zróżnicowany pod względem formy. Związane jest to z długotrwałym kształtowaniem się i pochodzeniem woluminów z różnych kolekcji. Szczególne formy biblioteczne stanowią klocki.

Klocek introligatorski, inaczej druki współoprawne, to dwa lub więcej dzieł, których każdy stanowi jednostkę katalogową, połączonych mechanicznie wspólną oprawą. Drugie i następne dzieła klocka noszą nazwę adligatów. Połączenie wspólną oprawą wynikało z oszczędności materiałów – dawna książka była dobrem luksusowym. Części klocka dobierano bardziej pod względem formatu, stąd bardzo różne dzieła zawarte w jednym woluminie. Współoprawne pozycje przycinano do jednej wielkości, często kosztem druku. W tradycji misjonarskiej klocki introligatorskie zwano zwykle konwolutami.

Niezwykle cenny i obszerny, dział w Bibliotece misjonarskiej stanowi zbiór druków ulotnych. Są one kapitalnym odzwierciedleniem ducha epoki i odnoszą się do najróżniejszych dziedzin życia społeczno-politycznego 2 poł. XVIII w. i I poł. XIX w. Zawierają m.in. listy pasterskie, kazania, sumariusze, mowy pogrzebowe, panegiryki, mowy sejmowe z lat 1766-1794, materiały Komisji Edukacji Narodowej.

Druki ulotne wymagają szczególnej troski, ze względu na kiepskiej jakości papier i oprawę, wynikające z codziennego charakteru tych druków. Pomimo zakładanej krótkotrwałości, wydawano je w pięknej szacie edytorskiej.

Wystawa jest częścią wieloletniego projektu, przygotowanego przez bibliotekę, którego zadaniem jest ochrona i konserwacja zabytkowego księgozbioru.

W 2009 roku poddano konserwacji pełnej 3 woluminy, natomiast konserwacją zachowawczą objęto 171 starodruków, z których dużą część stanowiły druki ulotne. Prace przeprowadziły konserwatorki dzieł sztuki: Katarzyna Wawrzyniak-Łukaszewicz, Agnieszka Ciesielska i Marta Winiarczyk.

Kontakt

Godziny otwarcia:
Poniedziałki, wtorki, środy: 14.00 – 17.00
Niedziele: 15.00 – 17.00
W czwartki, piątki, soboty – nieczynne
Muzeum zamknięte jest w czasie świąt kościelnych i państwowych oraz wakacji.
Nasz adres:
ul. Stradomska 4, 31-058 Kraków
tel. (0-12) 422-88-77 lub 422-82-85 w. 239
muzeum@misjonarze.pl
tel. kom. 604524899

LikeBox

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności and Politykę Cookies