Historia zapisana w drukach ulotnych

Druki ulotne i okolicznościowe mają długą historię, a także precedensy w postaci odręcznych zapisów na różnorodnym materiale. Poprzednikami takich druków były antyczna ostraka i średniowieczne teksty rozmaitej treści oraz przeznaczenia, utrwalane na luźnych kartach pergaminowych i papierowych, a także obrazki o tematyce religijnej i świeckiej odbijane z płyt drzeworytowych. Z drukami ulotnymi łączy je zawartość i funkcja, dzieli technika zapisu, wielkość nakładu i – w konsekwencji – zasięg oddziaływania.

Druki ulotne poszerzają wiedzę o życiu publicznym, pozwalają lepiej poznać oraz interpretować dawną kulturę typograficzną, a dzięki temu i kulturę.

Wystawa ukazuje wybrane druki ulotne z bogatej kolekcji  wchodzącej w skład księgozbioru Biblioteki Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie. Są one kapitalnym odzwierciedleniem ducha epoki i odnoszą się do najróżniejszych dziedzin życia społeczno – politycznego 2 poł. XVIII w. i 1 poł. XIX w. Dzięki prezentowanym drukom ulotnym zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć klimat tamtych czasów.

Wystawa dla zwiedzających będzie dostępna od 5 do 29 czerwca 2016 roku w następujących godzinach: w poniedziałki, wtorki i środy od 1400 do 1700. Natomiast w niedziele od 1500 do 1700.

 

Plakat poziomy (1)

 

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności and Politykę Cookies