Wystawa stała

Wśród historycznych obiektów w dziale malarstwa godne obejrzenia są trzy wczesnorenesansowe epitafia Juliana Chełmskiego, Jana z Oświęcimia i Jana Sacrana malowane temperą na desce, w kunsztownych złoconych obramowaniach, portrety różnych ważnych osobistości (m. in. portret króla Polski Stefana Batorego pędzla Marcina Kobera z 1583 r. W dziale złotnictwa interesujące są kielichy, pateny, puszki i monstrancje oraz relikwiarze (szczególnie świętych i błogosławionych wincentyńskich – św. Wincentego a Paulo, św. Ludwiki de Marillac i św. Katarzyny Laboure).

Pośród wielu eksponatów misyjnych proponujemy obejrzeć niezwykle bogaty zbiór przedmiotów chińskich:

takich jak łoże mandaryna z XIX suto złocone i rzeźbione (jedyne w Polsce), buciki noszone przez damy na dworze cesarskim.

Ciekawe są również eksponaty afrykańskie z Konga i Madagaskaru. Godne podziwu są liczne rzeźby i płaskorzeźby z drewna oraz kamienia. Spotkać można tutaj ozdoby afrykańskich kobiet takie jak: naszyjniki, wisiorki, bransolety. Wśród przedmiotów używanych przez mężczyzn interesujące są narzędzia pracy a także broń: włócznie, strzały. Najmłodszych mogą zainteresować skóra węża boa, pancernik. Uwagę wszystkich zwrócą z pewnością nietypowe instrumenty muzyczne.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności oraz Politykę Cookies.
Translate »
Scroll to Top